Menu
Home Page
Galley Hill Primary School, Hemel Hempstead. Galley Hill rated GOOD by Ofsted. Value of the Month - PERSEVERANCE

Tuesday

Maths - Planning a party

 

Today you will need to work out how much your food will cost.  Use the information you worked out yesterday to help you get started. 
 

You will need to use your multiplication skills to help you work out how much each item costs.  There is a short lesson video below to help you with this!

 

Remember, last week you worked on how to add money - use those skills to help you when you work out your total.  You can always watch last Wednesdays BBC ‘daily lesson’ to remind you of the method.

Picture 1
Picture 2
CEOP
VLE Login
We've had 1 4 4 4 1 4 visitors
Top